Pratite nas

Sa klupe

Zanimljivosti koje niste znali o Australijan openu

Igrao se na terenima za kriket, na travi, u sedam gradova i dvije države

Objavljeno

na

Australijan open igra se od 1905. godine i to ga čini najmlađim od sva četiri najveća teniska turnira. Najstariji je Vimbldon (1877.), a zatim slijede US Open (1881.) i Rolan Garos (1891.).

Prvi teniser koji je osvojio Australijan opet bio je domaći igrač Rodni Hit. On je u velikom finalu savladao sunarodnika Alberta Kurtisa posle preokreta sa 3:1 (4:6, 6:3, 6:4, 6:4). Kada su u pitanju žene, prvi Australijan open na kome su imale pravo nastupa odigrao se 1922. godine, a prva šampionka bila je Margaret Molsvort.

Australijan open se na početku igrao na terenu za kriket. Ovaj kompleks postoji i dan danas i zove se “Albert kriket graund”. Na ovim terenima se turnir igrao u četiri navrata, a posljednji put 1924. godine. Također, na “Albert kriket graundu” odigrana su i dva Dejvis kup finala, 1908. i 1912. godine

Ukoliko pasionirano pratite Australijan open, ne možete a da ne primjetite Somersby, zvaničnog sponzora prvog grend slema u sezoni. Ovo osvježavajuće piće, naročito u svojoj bezalkoholnoj varijanti, sa ukusom jagode i limete, omiljeno je među navijačima u Melburnu.

Australijan open se od svog osnivanja 1905. godine, pa sve do 1987. igrao na travnatoj podlozi. Tek 1988. godine umjesto trave uvedena je tvrda podloga. Mats Vilander je jedini teniser koji je osvajao titule i na obje podloge na Australijan openu. Dva puta je bio šampion na travi (1983. i 1984. godine), dok je svoju jedinu titulu na tvrdoj podlozi osvojio upravo 1988. godine, koja je bila prva godina na kojoj se igralo na promenjenoj podlozi.

Advertisement

Sedam gradova, dvije države. Dva rekorda ista osoba

Australijan open svi vezuju za Melburn, ali on nije jedini grad koji je bio domaćin ovog prestižnog turnira. Također, Australija nije jedina država u kojoj se igrao turnir, a tu čast imao je i Novi Zeland. Hejstings i Krajstčrč su gradovi u Novom Zelandu koji su bili domaćini (1906. i 1912. godine). Što se tiče Australije, pored Melburna, turnir su organizovali Pert, Brizbejn, Adelejd i Sidnej. Teniski savez Australije 1972. godine doneo je odluku da stalno mjesto održavanja Australijan opena bude Melburn.

Australijski teniser Ken Rouzvel je najmlađi, ali i najstariji igrač koji je osvajao Australian open u singl konkurenciji. On je svoju prvu titulu osvojio 1953. kada je imao samo 18 godina. Najstariji osvajač postao je 1972. godine, kada je imao punih 37 godina.

Svake godine na Australijan openu koristi se skoro 60.000 teniskih loptica. Preko 300 skupljača loptica volontira na svakom turniru. Među tnjima nisu svi Australijanci, već uvijek ima određen broj skupljača koji dolaze iz Južne Koreje, Kine, Indije i Francuske.

Novak Đoković rekorder je Australijan opena sa devet osvojenih titula u muškoj konkurenciji. Đoković drži još jedan nevjerovatan rekord u Melburnu. Naime, on je bio učesnik najdužeg finala u historiji Grend slem turnira. Bio je to duel sa Rafaelom Nadalom 2012. godine, a trajao je pet sati i 53 minuta, a pobjedu je odneo Đoković sa 3:2 (5:7, 6:4, 6:2, 6:7(5:7), 7:5).

Australijan open drži rekord i po meču koji se završio najkasnije. Duel između Lejtona Hjuita i Markosa Bagdatisa 2008. godine igrao se sve do 04:33 ujutru. Australijanac je na kraju odnio pobjedu posle četiri sata i 45 minuta igre, bilo je 3:2 (4:6, 7:5, 7:5, 6:7(4), 6:3).

Advertisement
Reklamni prostor
Klikni za komentare

Ostavi komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *